Official

Nisan 5, 2023 Uncategorized No Comments

“Official” kelimesi İngilizce asıllı bir lügat olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “hizmet” yahut “iş” medlulına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na denli uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet davranışlerinde kullanılırdı.

Orantı Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tanımlamak dâhilin kullanılmaya serlandı. Bu görevliler, örneğin devlet daireleri yahut kiliselerde çeşitli davranışlerle sorumlu olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi henüz geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin rastgele bir kişhayırlı tanımlamak dâhilin kullanılmaya serlandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi çoklukla hükümet, spor yahut iş dünyası kabilinden resmi bir konumda kâin kişsonra yahut kurumları tanımlamak dâhilin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lügat resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin rastgele bir kişhayırlı tanımlamak dâhilin kullanılmaya serlamıştır.


Bir cevap yazın